Jak vybrat výtvarné a kreativní sady pro děti?

Výtvarné a kreativní sady pro děti představují sady polotovarů pro tvořivou činnost. Jejich velkou výhodou je to, že obsahují jak všechny potřebné komponenty, tak zároveň nástroje pro konkrétní vyrábění. Nemusíte dokupovat nic dalšího. Kreativní sady podporují a rozvíjí dětskou fantazii a tvořivost.
 
 

Co kreativní a výtvarné sady rozvíjí?

Dítě se zabaví na dlouhou dobu, výtvarně se rozvíjí a zároveň vytvoří něco, co může dále využívat (hračka, dekorace…).  Děti při vyrábění zdokonalují své kreativní myšlení a fantazii. Zároveň se cvičí v představivosti a zručnosti. Dokonce se mohou i učit a poznávat - podle tematického zaměření sady.
 
Děti milují vyrábění a jsou schopné se do toho ze zaujetím ponořit. Hra s výtvarnou sadou navíc přinese zajímavý výsledek, kterým je třeba nová vyrobená hračka nebo dekorace do dětského pokojíku. Vhodným výběrem kreativní sady podpoříme rozvoj dítěte příjemnou formou. A to jak v poznávání a učení, tak ve tvořivém myšlení, fantazii, představivosti, manuální zručnosti. Kreativní a výtvarné sady jsou jednoduše všestranné.
 
 

Jak vybrat kreativní a výtvarnou sadu?

Hlavním kritériem při výběru kreativních sad je věk a pohlaví dítěte. Existují sady speciálně pro holčičky a dívky, například různé vyšívací sady, modelky s nálepkami, výroba šperků… Kluci zase ocení sety s motivy jako indiáni, zvířátka, nebo hasiči. Nejmenší děti budou nadšené ze sad s modelínou.
 
Současný trh nabízí širokou škálu výtvarných a kreativních sad. Při výběru se orientujeme podle věku a pohlaví dítěte, dále také podle toho, co dítě zajímá a baví. Nejmenším dětem vybereme sadu s plastelínou, malování prstíky, nebo s razítky s rukojetí. Větším dětem koupíme sadu podle jejich oblíbených činností a motivů. Existují sady univerzální, například výtvarné s různými pomůckami, nebo zvířátkové. Velmi populární jsou sady pro dívky, například vyšívání, nebo výroba šperků. Kluci zase budou nadšení ze sad s motivem dinosaurů nebo autíček.
 
 

Co si děti mohou pomocí kreativní sady vytvořit?

Výsledkem hry s kreativní sadou může být například nová hračka nebo dekorace do dětského pokojíku. Dívky si vyrobí šperky podle svého vlastního návrhu a vkusu. Kluci zase například pohyblivé loutky nebo mozaiku. Děti mohou vytvořit i drobné dárky pro babičky, nebo třeba přáníčko pro maminku.
 
Nabídka kreativních a výtvarných sad je opravdu rozmanitá. Díky tomu můžeme pro děti vybrat sadu podle toho, co by si tak mohly chtít samy vytvořit. Záleží také na nás, v čem bychom rádi děti podpořili, nebo jaké výtvarné techniky jim chceme ukázat. I konečné výsledky tvoření jsou tedy různorodé. Od přáníček, obrázků a mozaik přes šperky či výšivky až po různě složité hračky.
 
 

Jaké kreativní sady jsou vhodné pro nejmenší?

Pro batolata a malé děti vybereme sadu s modelínou, velkými razítky pro nejmenší, voskovkami, nebo třeba výtvarnou sadu pro malování prstíky. Jsou to sady, které rozvíjí jemnou motoriku a pomáhají s vytvářením slovní zásoby. Zároveň díky nim dítko poznává nové struktury, barvy a tvary.
 
Nejmenší děti se učí poznávat barvy, materiály, tvary, struktury, proto je zaujmou výtvarné sady se základními výtvarnými potřebami. Dítěti tak můžeme nabídnout práci s modelínou, dětskými razítky, voskovkami, nebo i nálepkami. Zacházení s těmito pomůckami pomáhá rozvíjet jemnou motoriku, koordinaci a v neposlední řadě podporují rozšiřování slovní zásoby.
 
 

Jaké kreativní sady jsou vhodné pro dívky?

Děvčata si ráda vyrobí něco, čím se mohou zkrášlit. Populární jsou kreativní sady pro výrobu šperků z různých materiálů, od korálků po techniku zapékání. Nebo mohou dívky vystřihovat šaty papírovým panenkám, či vyšívat drobné dárky pro kamarádky. U holčiček také vždy najdou využití výtvarné sady.
 
Velké většině dívek se zavděčíte kreativní sadou s tematikou módy. Může to být sada pro tvoření šperků, navlékání korálků, hra na módní návrhářku s nálepkami nebo vystřihovacími oblečky pro papírové panenky. Možná si ze svého dětství pamatujete na jednoduchá vyšívání, takto zaměřené sady dostanete koupit i dnes. Holčičky také baví různé výtvarné techniky, od razítkování přes kreslení až po pískování.
 
 

Jaké kreativní sady jsou vhodné pro kluky?

Kluci mají rádi „akčnější“ kreativní sady. Co je překvapit sadou pro výrobu pohyblivých loutek? Podobné jsou sety, kde si mohou sestavit třeba požární zbrojnici nebo veterinární kliniku. S motivem zvířat existuje i mnoho výtvarných sad. Díky nim si chlapci mohou vyzkoušet různé techniky a pomůcky.
 
Kluci většinou mají rádi při tvoření více akce. Baví je sestavovat různé modely autíček, domečků, železnice… Spíše než dekorace tedy budou vyrábět hračky. Pro menší chlapečky můžeme zkusit vybrat kreativní sadu se znovunalepovacími nálepkami, nejoblíbenější jsou ty s motivy zvířátek a dinosaurů, nebo s vláčky, autíčky a dopravními značkami. Klukům, kteří si rádi kreslí, nabídneme možnost si vyzkoušet nové výtvarné techniky například díky sadě s pískováním, razítkováním, nebo tvořením mozaiky.
 
 

Slovníček pojmů

Kreativní sada pískování - sada se zajímavou technikou, která spočívá v tom, že se postupně odlepují jednotlivé části obrázku a vysypávají se barevným (třpytivým) pískem. Dítě si procvičí svou zručnost a trpělivost. Hotové obrázky můžeme zarámovat a věnovat jako dárek, nebo jimi vyzdobit stěnu doma.
 
Vyškrabávací obrázky - děti vyškrabávají předpřipravené obrázky pomocí speciálního pera. A to buď podle předlohy, nebo podle vlastní fantazie. Hotové obrázky opět můžeme dát někomu jako milý dárek, nebo umístit do dětského pokoje jako dekoraci.
 
Příběhový sešit - sada speciálního sešitu a zásoby tematických samolepek, které můžeme i po aplikaci opět odlepit a použít znovu. Sešit obsahuje několik scenérií, do nichž děti lepí nálepky a vymýšlí si situace a příběhy. Skvělé pro rozvoj fantazie! Příběhové sešity velmi dobře využijete na cestách, nebo při čekání třeba u lékaře.